Svetový šampionát: Nevídaná atrakcia a šesť pretekov

14.01.2009 09:58

Šesť súťaží ponúkne divákom juniorský svetový šampionát v prvom februárovom týždni, medzi nimi atrakciu, akú Slovensko ešte nevidelo - preteky žien.

Príchod zahraničných výprav sa očakáva v pondelok 2. februára a po utorkových a stredajších oficiálnych tréningoch sa vo štvrtok 5. februára začnú preteky.

Pretekári severskej kombinácie začínajú v stredu dopoludnia skokmi a na poludnie behom na päť kilometrov. Popoludní sú preteky v skokoch na lyžiach jednotlivcov. Štartovať bude aj najlepší slovenský skokan Tomáš Zmoray, pre ktorého to budú vzhľadom na vek pravdepodobne posledné preteky v juniorskej kategórii. Tento rok si už zaskákal aj v seniorskom svetovom pohári a absolvoval svoje prvé lety na lyžiach na mamuťom mostíku.

V piatok budú historicky prvé preteky žien na Slovensku. Na Štrbskom Plese síce už v roku 1974 skočila Nórka Anita Marie Woldová tri skoky na veľkom mostíku s dĺžkou 71, 86, 76 metrov, ale skákala mimo súťaž. Nóri si ju vtedy vozili so sebou ako atrakciu. Na fotografii je s Nemcom Hansom Georgom Aschenbachom, ktorý vtedy vyhral Tatranský pohár na veľkom mostíku (výsledky všetkých Tatranských pohárov si môžete pozrieť v sekcii História). Takmer 35 rokov od skoku prvej ženy v Tatrách sa Štrbské Pleso v piatok dopoludnia dočká serióznych svetových pretekov mladých skokaniek. Popoludní sú na programe skoky na lyžiach družstiev (chlapci).

Sobota a nedeľa bude patriť severskej kombinácii. V sobotu družstvá a v nedeľu jednotlivci s behom na 10 kilometrov.

Späť