Pripraviť šampionát je ako riadiť fabriku

22.01.2009 09:50

Od suchých záchodov, unimobuniek, lopát, až po chémiu na spevnenie snehu. Stovky veľkých vecí zohnať a tisícky detailov vyriešiť musia organizátori majstrovstiev sveta juniorov v skokoch na lyžiach a severskej kombinácii.

„Šampionát, to je asi 450 ľudí, z toho 120 je len samotných organizátorov – od technikov s lopatami, po ľudí starajúcich sa o administratívu,“ vysvetľuje šéf organizačného výboru svetového šampionátu Peter Chudý. Vyriešiť treba ubytovanie, dopravu, parkovanie, akreditácie, vlajky krajín, ale aj oblečenie, aby aspoň časť organizátorov bola v jednotnom.

Starosti s hotelmi, bunkami

Medzinárodná lyžiarska federácia FIS pridelila svetový šampionát Štrbskému Plesu zhruba osemdesiat dní pred jeho konaním.
„Niektoré hotely už boli obsadené. Napríklad v hoteli Patria bude v čase šampionátu lekársky kongres, takže tam nemáme ani jednu izbu,“ hovorí Peter Chudý.

Problém je tiež množstvo priestorov na voskovanie lyží. Reprezentačné výpravy potrebujú unimobunky, kde by si lyže mohli pripravovať. „Niektoré krajiny obsadia všetky športové disciplíny, čiže prídu s veľkým počtom športovcov. Tí potrebujú aj po dve bunky. Typickým príkladom sú Nemci, alebo Nóri. Pri unimobunkách zasa treba mať prenosné suché WC, aby servismeni a pretekári nemuseli utekať na verejné medzi divákov. Je to naozaj množstvo detailov, ktoré treba pri pretekoch najvyššej kategórie vyriešiť,“ vypočítava Chudý.

Zo športovcov prídu do Tatier prví pretekári severskej kombinácie. „Dohromady bude šesť súťaží, z toho štyri individuálne, dve kolektívne.“

Dobrovoľníci

Mnohí z organizátorov strávia počas Majstrovstiev sveta juniorov v okolí mostíkov a bežeckých tratí celý týždeň. Takmer všetci sú dobrovoľníci, ktorí si v práci berú dovolenky, odídu od rodín, niektorí prichádzajú na Štrbské Pleso na svoje náklady. Bez nich by preteky vyšli omnoho drahšie. Kto títo ľudia sú? Skokanskí fanatici, nadšenci klasického lyžovania.

Tento týždeň dochádzal každý deň na Štrbské Pleso bývalý dlhoročný reprezentačný tréner Peter Schlank, ktorý pomáha s prípravou majstrovstiev. Pripravoval mostík. Spomedzi slovenských organizátorov má najväčšie skúsennosti zo zahraničia. 

Vo svojom voľnom čase permanentne pracujú na príprave Dušan Caban, Ján Jelenský. Samotný šéf organizačného výboru Peter Chudý je tiež dobrovoľník a ako dobrovoľník sa aj v minulosti podieľal na desiatkach až stovkách pretekov, vrátane majstrovstiev sveta a svetových pohárov.

Samotný mostík ľudia vo svojom voľnom čase pripravovali od začiatku sezóny. Po jesenných prácach a zazimovaní umelej hmoty prichádzali s prvými mrazmi do Tatier, aby snehovými delami po nociach nafúkali sneh. 

Mnohí z dobrovoľníkov sa podieľali aj na decembrovom FIS Cupe. Ako práca dobrovoľníka vyzerá? „Napríklad ja som na decembrový FIS Cup pripravoval meranie vetra, semafóry, svetelnú tabuľu. Asi mesiac som doma každý deň po večeroch robil, aby to bolo funkčné,“ hovorí jeden z nich Peter Seget. Počas FIS Cupu pracoval aj ako hlavný počtár. Vo voľnom čase vytvoril a spravuje aj túto internetovú stránku.  

Minulý týždeň riaditelia pretekov juniorských majstrovstiev sveta, predseda organizačného výboru a starosta Štrby Michal Sýkora boli na pozorovaniach na svetovom pohári v Zakopanom. Snažili sa zbierať skúsenosti z organizovania svetového podujatia.

Späť