Obnova Tatranského pohára

12.12.2008 09:46

Najznámejšími medzinárodnými lyžiarskymi pretekami v klasických lyžiarskych disciplínach je Tatranský pohár v Športovom areáli na Štrbskom Plese. Naposledy bol Tatranský pohár v januári 2003 ako preteky SP „B“ v severskej kombinácii. Po 5-ročnej organizátorskej odmlke sa lyžiarski činovníci rozhodli „oprášiť“ zašlú slávu týchto pretekov, počas ktorých do Vysokých Tatier zavítali v minulosti všetci najlepší svetoví lyžiari – klasici.

Tatranský pohár býval v minulosti vždy v Tatrách sviatkom v treťom marcovom týždni ako medzinárodné preteky v behoch na lyžiach, v skokoch na oboch mostíkoch a v severskej kombinácii. Novú kvalitu, ale aj posuny termínov pretekov o Tatranský pohár spôsobil vznik jednotlivých svetových pohárov v týchto disciplínach. Je symbolické, že prvé finálové súťaže všetkých SP sa z rozhodnutia FIS konali práve na Štrbskom Plese, či to už bol Svetový pohár v behoch žien v roku 1978, v skokoch na lyžiach v roku 1981 alebo v severskej kombinácii v roku 1984.

O postavení Tatranského pohára na domácej i svetovej scéne vypovedá štatistický sumár usporiadaných vrcholných podujatí v doterajšej 36. ročnej histórii Tatranského pohára, ktorý zahrňuje 31 pretekov svetového pohára (11x SP v behoch na lyžiach, 11x SP v severskej kombinácii a 9x SP v skokoch) a podľa terajšej kategorizácie aj 22 pretekov Kontinentálneho pohára (15x v skokoch na lyžiach a 7x v severskej kombinácii).

Najvýznamnejším ročníkom Tatranského pohára v doterajšej histórii bol 28. ročník v roku 1993, kedy bolo päť finálových pretekov Svetového pohára v behoch na lyžiach a v severskej kombinácii. Nezabudnuteľným zážitkom zostane finálový súboj štafiet mužov v behoch na lyžiach priamo na cieľovej čiare medzi finišmanmi Nórom Daehlim a Talianom Faunerom, ktorému aplaudovalo 25-tisíc divákov. V severskej kombinácii očaril Tatry Japonec Kenji Ogiwara, ktorý prvýkrát v lyžiarskej histórii získal pre krajinu vychádzajúceho slnka kryštáľový glóbus najlepšieho lyžiara sveta. Zo žien upútala sympatická Talianka Manuela di Centa.

Za výbornú organizáciu pretekov a vytvorenie najlepších podmienok pre prácu novinárov dostal organizačný výbor Tatranského pohára najvyššiu cenu športových novinárov AIPS, až doteraz ako jediný organizátor lyžiarskych svetových pohárov v klasických disciplínach z krajín bývalého východného bloku.

Nadchádzajúci, 37. ročník Tatranského pohára 2008 bude 20. a 21. 12. 2008 a jeho súčasťou sú dvoje pretekov kategórie FIS v skokoch na mostíku HS-100. Tým by chceli organizátori oživiť medzinárodné skokanské súťaže v Športovom areáli na Štrbskom Plese, pretože posledná, ktorá bola súčasťou Tatranského pohára, sa konala v roku 1997.

Program 37. ročníka Tatranského pohára
20. 12. 2008 (sobota)
10:00 hod. Skúšobné kolo
11:00 hod. 2 súťažné kolá na mostíku HS 100 ako preteky FIS Cup
21. 12. 2008 (nedeľa)
10:00 hod. Skúšobné kolo
11:00 hod. 2 súťažné kolá na mostíku HS 100 ako preteky FIS Cup


Na oba súťažné dni je vstup do skokanského športového areálu bezplatný. Pozývame do Športového areálu na Štrbskom Plese všetkých milovníkov lyžovania, aby boli svedkami obnovy Tatranského pohára.     

Peter Chudý

Späť