Majstrovstvá sveta juniorov 2009 a prvenstvá Štrbského Plesa

08.12.2008 09:42

V prvom februárovom týždni 2009 bude Štrbské Pleso hostiť najvýznamnejšiu športovú udalosť zimnej sezóny na Slovensku - Majstrovstvá sveta juniorov v skokoch na lyžiach a severskej kombinácii. Diváci na Slovensku prvýkrát uvidia aj oficiálne preteky dievčat.

Štrbské Pleso je naše najvýznamnejšie zimné športové stredisko pre klasické lyžiarske disciplíny. Do medzinárodnej lyžiarskej histórie zapísalo najmä nezabudnuteľnými Majstrovstvami sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v roku 1970.

Spomenúť treba aj niekoľko historických prvenstiev Štrbského Plesa. Usporiadaním 31. Majstrovstiev sveta juniorov FIS bude tretíkrát dejiskom takéhoto podujatia. V doterajšej histórii Majstrovstiev sveta juniorov od roku 1977 len Schonach v Nemecku, Asiago v Taliansku a Saalfelden v Rakúsku usporiadali takéto podujatie dvakrát.

Štrbské Pleso nikdy na usporiadanie Majstrovstiev sveta juniorov nekandidovalo, ale vždy niekoho "zachraňovalo" a podávalo pomocnú ruku buď Medzinárodnej lyžiarskej federácii FIS alebo Slovenského lyžiarskemu zväzu (SLZ). Prvýkrát to bolo v roku 1990 za francúzske stredisko Chaux – Neuve v skokoch a v severskej kombinácii. V roku 2000 bol síce na Štrbskom Plese kompletný program Majstrovstiev sveta juniorov vrátane behov, ale pôvodne sa o ich usporiadanie uchádzalo iné slovenské stredisko - Banská Bystrica. Nedokončili však skokanský mostík na Králikoch. V roku 2009 to bude opäť záskok za francúzske stredisko Chamonix a znovu pre nedokončený skokanský mostík.

Ďalším prvenstvom Štrbského Plesa je doteraz najkratší čas na prípravu tohto podujatia, ktoré sa za normálnych okolností pripravuje minimálne dva roky. V roku 1990 tatranskí organizátori dokázali "malý zázrak", pretože Majstrovstvá sveta juniorov dokázali pripraviť za desať dní, čo je doteraz platný organizačný rekord v rámci FIS. Veľmi tesne ho "atakovali" v roku 2008 organizátori v poľskom Zakopanom a talianskom stredisku Malles Schining, ktorí dokázali za poľské stredisko Szczyrk náhradné rozdelené Majstrovstvá sveta juniorov pripraviť za jedenásť dní.

Vzhľadom na problémy so snehom či finančné problémy sa musia vrcholné lyžiarske podujatia rušiť, či prekladať v rámci FIS čoraz častejšie. Doteraz najdlhší odklad si vyslúžili organizátori Majstrovstiev sveta juniorov v estónskom Otepää, ktoré kandidovalo na usporiadanie podujatia už pre rok 2005, nedokázali však pre finančné problémy dokončiť skokanský mostík HS 100, a tak budú usporiadateľmi až v roku 2011.

Štrbské Pleso malo prestávku v usporiadaní medzinárodných lyžiarskych podujatí päť rokov, keď v januári 2003 tu boli dvoje pretekov Svetového pohára "B" v severskej kombinácii a potom až v auguste 2008, kedy sa na umelej hmote v rámci pretekov FIS Cupu predstavili v športovom areáli mladí skokani.

Slovenskí medailisti z Majstrovstiev sveta juniorov v klasickom lyžovaní:

  • Martin Švagerko (skoky), v roku 1984 v nórskom Trondheime získal na mostíku K-90 zlatú medailu
  • Soňa Mihoková (beh na lyžiach), strieborná v roku 1990 vo francúzskom Les Saisies a bronzová v roku 1989 v nórskom Vangu
  • Martin Bajčičák (beh na lyžiach), strieborný aj bronzový v roku 1996 v talianskom Asiagu
  • Ivan Bátory (beh na lyžiach), striebro v roku 1995 vo švédskom Gällivare
  • Michal Pšenko (skoky), striebro v roku 1999 v rakúskom Saalfeldene na mostíku K-90
  • František Repka (severská kombinácia), 3 bronzové medaily - v roku 1985 vo švajčiarskom Täshi, v roku 1986 v americkom Lake Placid a v roku 1987 v talianskom Asiagu
  • Dušan Pitoňák (severská kombinácia), bronz v roku 1985 vo švajčiarskom Täshi
  • Stanislav Ježík (beh na lyžiach), bronz v roku 1992 vo fínskom Vuokatti

Peter Chudý, predseda Organizačného výboru Majstrovstiev sveta juniorov 2009

 

Späť