Letné skoky na Štrbskom Plese

24.08.2009 21:01

     V dňoch 12. a 13. septembra 2009 sa v športovom areáli na Štrbskom Plese uskutoční už XXIII. ročník Pohára Vysokých Tatier v skokoch na lyžiach na mostíku HS 98 s umelou hmotou, ktorého súčasťou sú tohto roku dvoje pretekov, zaradených do seriálu FIS-cupu v sezóne 2009/2010.

    Úvodný ročník „Pohára Vysokých Tatier“ bol usporiadaný už v roku 1983, kedy bola umelá hmota položená na celý skokanský mostík, v roku 1989 ju však na nájazde mostíka nahradila keramická nájazdová stopa. Dnešný vzhľad a novú umelú hmotu na dopade získal mostík po rozsiahlej rekonštrukcii v roku 2002.

     Paradoxne najúspešnejším v doterajšej histórii pretekov bol ten minuloročný, XXII. ročník, ktorého sa zúčastnilo 76 skokanov až z 13 krajín celého sveta, hoci sa uskutočnil po viac ako 5-rokov dlhej skokanskej organizátorskej odmlke v období rokov 2003 – 2008. Túto úspešnú, dlhoročnú tradíciu sa podarilo obnoviť spoločným úsilím obce Štrba, spoločnosti 1. Tatranská a. s.,Skokanský areál Štrbské Pleso s. r. o. a Klubu priateľov skokov na lyžiach z Banskej Bystrice.

     Tohtoročná letná séria pretekov o FIS Cup 2009 sa skladá z 11 pretekov na 6 miestach. Seriál začal v rakúskom Villachu, pokračoval v talianskom Val di Fiemme, nemeckom Oberwiesenthali, teraz nasleduje Štrbské Pleso. Po nás bude podujatie ešte organizovať švédsky Falun a finále bude 9. a 10. septembra 2009 vo švajčiarskom stredisku Einsiedeln.

     Aj slovenskí skokani sa už zapojili do tohtoročných pretekov FIS Cupu. Najviac sa im darilo vo Val di Fiemme, kde hneď bodovali až dvaja naši pretekári. Tomáš Zmoray bol na prvých pretekoch 7.8.2009 desiaty a na druhý deň dokonca skončil na „bedni“ na výbornom 2. mieste. V tento deň bodoval aj ďalší Slovák Denis Šindler na 29. mieste, čím si vyskákal možnosť súťažiť aj v pretekoch vyššieho rangu v Kontinentálnom pohári v skokoch na lyžiach.

     Tomáš Zmoray ako náš súčasný najúspešnejší skokan to skúša toto leto už aj v najvyššej súťaži s najlepšími skokanmi sveta, v letnej sérii Grand Prix v skokoch na umelej hmote zatiaľ so striedavými úspechmi. Najviac sa mu darilo v talianskom Pragelato, kde obsadil výborné 29. miesto a získal prvé dva body do Svetového pohára. Medzi najlepších 50 skokanov do samotnej súťaže Grand Prix postúpil aj vo francúzskom Courchevel, kde obsadil konečné 37. miesto.

     Naši skokani sa toto leto už viackrát pripravovali v rámci výcvikového tábora priamo v športovom areáli na Štrbskom Plese. Tým prvým bolo sústredenie už 23.-25. júla 2009. Radi by totiž pred vlastnými divákmi nadviazali na minuloročné úspešné vystúpenie, kedy bodovali dvaja naši skokani, pričom Tomáš Zmoray stál dokonca prvýkrát na stupni víťazov za krásne 3. miesto v druhej súťaži pretekov.

                                  

Peter Chudý, podpredseda Organizačného výboru

Späť