Larinto nevyhral! Porazil ho Rakúšan aj Poliak

05.02.2009 09:55

Asi ťažko mohol byť tak jasný favorit na víťazstvo v skokoch na lyžiach ako Ville Larinto (FIN), ale predsa zlato nezískal. Na Majstrovstvách sveta juniorov na Štrbskom Plese kráčal len na bronzový stupienok. Vyhral sympatický rakúsky mladík Lukas Mueller, ktorý len v marci tohto roka bude mať sedemnásť rokov. Jeden z favoritov na medailu Maciej Kot (POL) skončil druhý.

Ville Larintovi, devätnásťročnej hviezde skokanského športu nevyšiel prvý skok, po ktorom bol deviaty. V druhom kole mal druhý najdlhší skok, ktorý ho posunul na tretie miesto.

Najlepší slovenský skokan Tomáš Zmoray sa neprebojoval do druhého kola, skončil na 33 mieste.

Preteky severskej kombinácie (jedno skokanské kolo a šprint na 5 kilometrov) priniesli fantastické predstavenie Alessandra Pittina (ITA). Po skoku skončil až osemnásty a na trať vybiehal zo stratou 54 sekúnd. Po prvej otočke sa zdalo, že o združenárske medaile sa bude rozhodovať na cieľovej páske, pretekári bolo nahustení. Lenže pri plese dobehol skupinku pretekárov práve Pittin a v stúpaní si vytvoril taký náskok, že do cieľa dobiehal pohodlne, mohol sa obzerať za seba, dvíhať ruky. Vyhral so štvorsekundovým náskokom, pred cieľom sa už ani nemusel snažiť príliš bežať. Druhý dobehol Gudmund Storlien (NOR) a tretí Fabian Riessle (GER).

Druhý Gudmund Storlien zažil svoju asi najdlhšiu antidopingovú kontrolu vo svojej kariére. Po pretekoch sa dve hodiny nemohol vymočiť, vypil desať malých fliaš vody. Prísni antidopingoví komisári za ním nechceli nikoho pustiť, a tak musel stráviť 120 minút na WC a v jeho okolí sám.

Vynikajúci beh predviedol Ole-Christian Wendel. Po skokoch bol na 44. Mieste so stratou 1:38 minúty, nakoniec skončil na piatom mieste. Slovenský reprezentant Robert Kartík preteky v bežeckej časti vzdal.

Predseda organizačného výboru Majstrovstiev sveta Peter Chudý hovorí, že zahraničné výpravy sú zatiaľ maximálne spokojné, náročný program šampionátu sa darí plniť presne. „Tvrdia, že príprava športovísk je perfektná. Vidia, že sa tu strieda dážď, sneh, hmla, teplo, jednoducho všetko počasie, aké môže byť. Ale na kvalitu športovísk to nezanecháva vplyv,“ hovorí Peter Chudý.

Na športoviskách diváci videli aj bývalé hviezdy svetového lyžovania. Rakúšan Martin Hoellwarth je trénerom skokanov Estónska, Poliak Piotr Fijas vedie juniorov svojej krajiny, Talian Roberto Cecon takisto vedie svojich rodákov.

V najbližších dňoch zverejníme rozhovory s Robertom Ceconom, ktorý na Štrbskom Plese pred devätnástimi rokmi vybojoval na juniorskom šampionáte striebro, či s bývalým slovenským reprezentantom Martinom Bayerom, ktorý priviedol amerických združenárov a bývalým majstrom sveta v letoch na lyžiach Jaroslavom Sakalom (CZE).

Späť