Konečne prišla zima a sneh do Vysokých Tatier

14.12.2009 20:43

Posledné roky v novembri už tradične vo Vysokých Tatrách na Štrbskom Plese začínala na svahu Interski zimná lyžiarska sezóna, minulý rok to bolo 22. novembra, rok predtým dokonca 10. novembra, čo znamenalo, že v sezóne 2007/2008 bola doteraz historicky najdlhšia sezóna a to dokonca až 184 dní.

Tohto roku nás sneh „zaskočil“ už 13. októbra, bohatá snehová nádielka dokonca spôsobila spustenie prvých dvoch lyžiarskych vlekov v stredisku Ždiar-Strednica dňa 17.10.2009. Ich prevádzka však bežala necelý týždeň, pretože zem ešte nebola dostatočne zamrznutá a ďalšie oteplenie sneh úplne roztopilo.

Tohto roku sme sa teda snehu v novembri nedočkali, naposledy sme taký neskorý začiatok lyžovačky vo Vysokých Tatrách zaznamenali v roku 2002, kedy Tatry privítali prvých lyžiarov až medzi Vianočnými a Novoročnými sviatkami.

Tento rok stanovila 1. Tatranská a. s. otvorenie zimnej lyžiarskej sezóny na Štrbskom Plese na utorok 15.12.2009 a spoločnosť Tatranské lanové dráhy a. s. v Tatranskej Lomnici na piatok 18.12.2009. V prvý deň bude lyžovačka v Tatranskej Lomnici za symbolické 1 €.

Počas nadchádzajúcej zimnej lyžiarskej sezóny 2009/2010 sa región Vysoké Tatry opäť viac priblížil k svojim návštevníkom a to pokračujúcim rozvojom diaľničnej siete a novými leteckými linkami z medzinárodného letiska Poprad-Tatry.

Piateho decembra 2009 bol daný do prevádzky posledný úsek diaľnice popod Tatry, včítane diaľničného tunela Bôrik pri Svite, čím sa sprevádzkoval celý podtatranský úsek diaľnice od Ivachnovej pri Ružomberku až po Spišský Hrhov. Diaľnica je k dispozícii v oboch profiloch, čo skráti čas cestovania do samotných Vysokých Tatier.

Pred Vianocami sa však aj intenzívne „rozlietalo“ popradské letisko, ktoré už je spojené pravidelnými leteckými linkami až s 8 destináciami z 7 európskych krajín a to s Poľskom (Varšava), Veľkou Britániou (Londýn a Manchester), Írskom (Dublin), Švajčiarskom (Bazilej), Talianskom (Bologna), Belgickom (Brusel) a samozrejme s Bratislavou. Plánovaných je aj niekoľko charterových letov z Moskvy a Kyjeva.

Tatranskí podnikatelia pripravili na nadchádzajúcu zimu výhodné balíky služieb pre svojich návštevníkov, ktoré im umožnia nižšie ceny služieb až o 30 % oproti predchádzajúcej zime, znížili sa však aj ceny samostatných skipasov od 10 do 15 %. Ceny ubytovania sa už v priebehu minulej zimy znížili o cca 20 % a na tejto úrovni zostávajú aj pre nadchádzajúcu zimu. Grandhotel Kempinski High Tatras na Štrbskom Plese, prvý päťhviezdičkový hotel vo Vysokých Tatrách vôbec, získal tohto roka viacero významných ocenení, podľa gurmánskeho bedekra Trend TOP reštaurácie a hotely 2010 na Slovensku bol vyhlásený za najlepší hotel roka a zároveň získal až tri prestížne ocenenia Slovenského zväzu architektov za citlivo navrhnutú a uskutočnenú rekonštrukciu tohto pamiatkove chráneného objektu. Na Štrbskom Plese pribudlo aj nové informačné centrum pre turistov, ktoré bude umiestnené priamo v centre športového areálu FIS.

Dôležitou skutočnosťou však je rozšírenie primárnej lyžiarskej ponuky pre návštevníkov

Tatier a to tak na Štrbskom Plese, ako aj v Tatranskej Lomnici. Na Štrbskom Plese to bude nová, takmer 2 km zjazdová trať Furkota na svahu Soliska spolu s novou šesť sedačkou a systémom technického zasnežovania. V Tatranskej Lomnici po zemných prácach v priebehu leta 2009 dostanú lyžiari na túto zimu k dispozícii kompletnú 6,5 km dlhú prvotriednu carvingovú zjazdovku s prevýšením až 1300 m, ktoré je najvyššie v strednej Európe. Spoločnosť TMR pripravuje na nadchádzajúcu zimu aj nadštandardné značenie na zjazdových tratiach, aby sa tak maximálne zvýšila bezpečnosť lyžiarov, ako aj kultúrno-zábavné programy pri apres ski baroch v popoludňajších hodinách po skončení lyžovačky s cieľom rozšíriť ponuku na relax a zábavu svojich návštevníkov.

Lyžiarska ponuka však nezahŕňa len zjazdové lyžovanie, v ponuke bude aj pravidelná úprava lyžiarskych bežeckých tratí nielen na Štrbskom Plese, ale podľa snehových možností aj v Tatranskej Lomnici (kolbisko, golfový areál Black Stork) a aj v oblasti Smokovcov. Super novinkou je aj otvorenie prvého snowboardového areálu K-2 na Štrbskom Plese, ako aj rozšírenie možností pre freerideové lyžovanie a skialpinizmus vo vybraných tatranských dolinách.

Pre rodiny s deťmi sa pripravujú plochy na korčuľovanie, čoraz populárnejšie je aj sánkovanie na osvetlenej 2,6 km dlhej sánkarskej trati z Hrebienka do Starého Smokovca. Nechýbajú ani atraktívne snehové trendové zimné atrakcie, ako sú snowbike, skifox či snowscoot.

Samozrejmosťou bude aj tohto roku bezplatné parkovanie bezprostredne pri jednotlivých lyžiarskych strediskách, ako aj prevádzka ski-busov v týchto lokalitách. Po sérii rokovaní ohľadne poskytnutia bezplatného parkovania v Tatrách, ktoré prebehli medzi zástupcami Mesta Vysoké Tatry a prevádzkovateľom lyžiarskych stredísk a lanoviek v Tatranskej Lomnici a Starom Smokovci došlo k dohode.

Parkoviská pri strediskách budú zdarma v termíne od 5. 12. do 24.12.2009 a od 11.1. do 30.4.2010. Lyžiari si teda môžu v strediskách užiť príjemný deň na lyžiach bez dodatočných nákladov za parkovanie.

V Starom Smokovci bude v termínoch od 5.12. do 24.12.2009 a od 11.1. do 6.4.2010 bezplatné parkovanie popri príjazdovej komunikácii od amfiteátra, popri pozemnej lanovke až ku Jakubkovej lúke a v Tatranskej Lomnici parkovacie plochy popri príjazdovej komunikácii smerom ku kabínkovej lanovke a parkovisko priamo pri kabínkovej lanovke v termínoch od 5.12. do 24.12.2009 a od 11.1. do 30.4.2010. Podrobnejšie informácie k bezplatným parkovacím plochám sú na www.vt.sk. V termíne 25.12.2009 až 10.1.2010 budú však tieto parkoviská spoplatnené.

Zimný pobyt v Tatrách je nielen lyžovačka, ale aj relax a zábava v prevádzkach tzv. Vodných svetov, ktoré vyrástli už priamo pri mnohých hotelových zariadeniach. Nezabudnuteľným zážitkom je však návšteva Aquacity Poprad, ktoré nielen že získalo už 3x po sebe prestížne ocenenie „najekologickejšie stredisko vo svete“ vo svojej kategórii termálnych stredísk (2007, 2008, 2009), ale za rok 2008 sa stalo aj najnavštevovanejšou atrakciou cestovného ruchu na celom Slovensku. Spomínané ocenenie s označením World Travel Award je považované za Oskara v cestovnom ruchu, pretože o jej udelení hlasovalo až 183 tisíc ľudí z turistickej brandže zo 160 krajín celého sveta. Cez zimu je prístupná aj Belianska jaskyňa v Tatranskej Kotline, ktorá sa počtom návštevníkov, najmä vďaka poľským turistom stala v roku 2008 už druhou najnavštevovanejšou na Slovensku po Demänovskej jaskyni v Nízkych Tatrách.

Spestrením pobytu však určite bude i návšteva pamätihodností historického regiónu Spiš, ktorý si práve tento rok pripomenul už 800-é výročie prvej písomnej zmienky z roku 1209. Je len určitou symbolikou, že do listiny svetového kultúrneho dedičstva práve v tomto jubilejnom roku pribudla i neďaleká Levoča so svojimi pamiatkami, ktorá tak rozšírila doterajší spišský zoznam týchto pamiatok, ktorý obsahuje Spišský hrad so Spišskou kapitulou a kostolíkom v Žehre a drevený artikulárny kostol v Kežmarku.

PETER CHUDÝ, výkonný riaditeľ Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry

 

 

Späť