Hrdinovia tatranských majstrovstiev

17.02.2009 10:03

V športovom areáli FIS na Štrbskom Plese sa od 2. do 8. februára tohto roku uskutočnili Majstrovstvá sveta juniorov (MSJ) v skoku na lyžiach a v severskej kombinácii, pričom paralelne sa vo francúzskom stredisku Praz de Lys Sommand uskutočnila ich bežecká časť.

Už jedenásť rokov súťažia jednotlivé krajiny aj o Cenu Marca Hodlera, bývalého dlhoročného prezidenta Medzinárodnej lyžiarskej federácie FIS. Po spočítaní bodov za najúspešnejších pretekárov zo štrnástich súťažných disciplín, v roku 2009 získalo túto cenu družstvo Nórska pred Nemeckom a Ruskom.

Tatranské majstrovstvá však mali aj svojich individuálnych hrdinov a nemuseli to byť pritom iba víťazi jednotlivých disciplín. Ziskom dvoch zlatých medailí sa mohol pochváliť 18-ročný Talian Alessandro Pittin, excelentný pretekár v severskej kombinácii, ktorý výborne skákal a ešte lepšie bežal. Rovnaký "zlatý“ úlovok z tatranského mostíka mal iba 16-ročný výborný rakúsky skokan Lukas Mueller aj v súťaži jednotlivcov, aj družstiev. Nádherné skoky na perfektne upravenom mostíku však predviedli aj noví rekordéri mostíka HS – 100 na Štrbskom Plese a to: v kategórii mužov Nór Kenneth Gangners výkonom 100 metrov a v kategórii žien Nemka Julianne Seyfarth výkonom 98 metrov.

Samostatnou kapitolou tatranských majstrovstiev bola súťaž žien na mostíku HS – 100, ktorá bola historicky prvou na území Slovenska. Nadšená divácka kulisa aplaudovala odvážnym mladým dievčatám, ktoré sa nebáli spúšťať z tatranského mostíka viac než deväťdesiatdva kilometrovou nájazdovou rýchlosťou. Miláčikom všetkých sa stala iba 13-ročná sympatická copatá Francúzska Coline Mattel, ktorá síce pre vietor pokazila druhý skok, ale dĺžka skoku 97,5 metra z prvého kola jej aj tak zabezpečila bronzovú medailu z Vysokých Tatier.

Súťaž dievčat nadchla aj našich skokanských trénerov, ktorí sa rozhodli vyhľadať aj medzi slovenskými pohybovo nadané športové typy, aby sme v priebehu najbližších pár rokov mohli mať zastúpenie aj v tejto športovej disciplíne tak ako aj naši susedia Česi a Poliaci.

Tým najnešťastnejším účastníkom tatranských majstrovstiev bol určite turecký skokan na lyžiach Faik Yukzel. Bol historicky prvým skokanom, ktorý sa z Turecka odvážil prísť na takéto majstrovské podujatie, pričom v Tatrách bol jediným zástupcom svojej krajiny, no po premeraní jeho skokanskej kombinézy ho technický komisár FIS Horst Tielmann pre rozdiel dvoch centimetrov šírky jeho kombinézy diskvalifikoval. Hnev jeho trénera ešte dlho pretrvával v skokanskom areáli aj po skončení pretekov.

Do Tatier pricestovali pretekári z dvadsiatich šiestich krajín celého sveta, čo je nový účastnícky rekord, lebo pred rokom ich na týchto súťažiach v poľskom Zakopanom bolo iba dvadsaťštyri.

Napriek nepriazni počasia našli mladí športovci na Štrbskom Plese perfektne upravený skokanský mostík HS – 100 i dva a pol kilometrový bežecký okruh zo štadióna k Slepému plesu a späť. O kvalite práce technikov najlepšie svedčí skutočnosť, že v niektorých dňoch sa uskutočnilo na mostíku až takmer päťsto skokov a všetky na kvalitne upravenej nájazdovej stope i samotnom dopade. Športová úroveň jednotlivých súťaží bola taktiež veľmi vysoká, veď napríklad pri finálovom kole súťaže družstiev v skoku na lyžiach viac ako 80 % skokanov skočilo viac ako 90 metrov dlhé skoky a pritom všetky bez pádu!

Na štarte majstrovských súťaží boli aj štyria naši skokani a jeden združenár, no takmer všetci sa počas pretekov z úctivej vzdialenosti pozerali na chrbty svojich súperov. Nepodarilo sa im naplniť svoje výkonnostné ciele, pretože náš najlepší, skokan Tomáš Zmoray skončil až na 33. mieste v súťaži jednotlivcov a družstvo skokanov bolo celkovo štrnáste. No šport vie byť veľmi vrtkavý, pretože Tomáš už dva dni po súťaži na Štrbskom Plese skákal na Kontinentálnom pohári v neďalekom poľskom Zakopanom a predstavte si, zvíťazil, čím získal svoj doteraz najväčší športový úspech vo svojej kariére.

Majstrovstvá sveta juniorov na Štrbskom Plese pre rok 2009 skončili úspešne, zo všetkých strán bolo počuť iba chválu na prípravu športovísk, na organizáciu pretekov, oficiálne ceremoniály, ochotu organizátorov a priateľské ovzdušie počas celého podujatia. Lyžiarsky svet sa vrátil do Tatier a evidentne sa mu tu po tých dlhých rokoch páčilo. Zasa sa tu stretli legendy tohto športu, ktoré sa roztratili po celom svete. Prišiel Čech Jáchym Bulín, ktorý zakotvil vo švédskom Falune, Nemec Jochen Dannenberg, ktorý už viac ako desiatku rokov trénuje skokanov v Južnej Kórei, bývalí medailisti z MSJ 1990 na Štrbskom Plese, ktorí teraz ako tréneri vedú svoje juniorské národné družstvá  - Rakúšan Heinz Kuttin a Talian Roberto Cecon.

Na spoločenskom stretnutí v hoteli Crocus si všetci mali čo povedať, mnohí sa stretli po desiatkach rokov a veru niekedy nechýbali ani slzy... Ale aj o tom je krásny lyžiarsky šport. O úprimnom priateľstve a nezabudnuteľných spomienkach na celý život.

Peter Chudý, predseda organizačného výboru MSJ 2009 (článok písaný pre Tatranský dvojtýždenník)