Nadchádzajúca sezóna v znamení 40. výročia MS-70

16.11.2009 21:28

20. mája 1967 účastníci kongresu Medzinárodnej lyžiarskej federácie FIS v libanonskom Bejrúte svojim hlasovaním rozhodli o tom, že dejiskom MS 1970 v klasických lyžiarskych disciplínach budú Vysoké Tatry. Naša kandidatúra dostala prednosť pred takými konkurentami ako bol švédsky Falun a nemecký Garmisch-Partenkirchen.

Po krásnej eufórii z pridelenia organizovania MS 1970 nastala každodenná tvrdá ani nie trojročná práca na každom úseku prípravy tohto podujatia, do ktorej tragicky zasiahli aj politické udalosti v auguste 1968, spojené s okupáciou Československa vojskami krajín Varšavskej zmluvy. Za týchto okolností sa prekonávanie prekážok samozrejme znásobilo.

Do začatia MS 1970 sa v tatranskom regióne preinvestovalo viac ako 1,6 miliardy Kčs, čo bola na vtedajšiu dobu neuveriteľná čiastka, naviac zvládnuť takýto náročný investičný proces v podmienkach tzv. Plánovaného hospodárstva bola priam sizyfovská úloha. Nie všetko sa podarilo dokončiť, ale toto podujatie úplne zmenilo vzhľad Štrbského Plesa a výrazne ovplyvnilo aj celé Vysoké Tatry a okolitý tatranský región.

Samotné podujatie bolo nezabudnuteľným zážitkom pre všetkých účastníkov a zostáva doteraz najväčším a najvýznamnejším športovým podujatím v histórii poriadaným na území Slovenska. Veď na slávnostnom otvorení MS 1970 v novovybudovanom športovom areáli FIS v Mlynickej doline na Štrbskom Plese sa zúčastnilo 80 tisíc divákov. Súťaž skoky na veľkom mostíku P-90 videlo neuveriteľných 140 tisíc divákov natlačených prakticky na celom Štrbskom Plese.

Úspešné usporiadanie MS 1970 výrazne zviditeľnilo Vysoké Tatry nielen na športovej mape sveta, ale rozsiahla výstavba infraštruktúry z nich vytvorila významné stredisko medzinárodného cestovného ruchu. Založila sa v nich športová tradícia každoročného usporadúvania významných medzinárodných lyžiarskych pretekov vo všetkých druhoch klasických lyžiarskych disciplín s označením Tatranský pohár, ktorý vo svojej doterajšej 37 ročnej histórii privítal už všetkých najlepších svetových lyžiarov na bežeckých tratiach i skokanských mostíkoch pod tatranskými štítmi.

Nadchádzajúci, už 38. ročník Tatranského pohára, sa uskutoční v Športovom areáli FIS na Štrbskom Plese v termíne 11.-13. decembra 2009 a jeho súčasťou budú 2 súťaže FIS Cupu v skokoch na lyžiach na mostíku HS 100.

Samotné 40. výročie usporiadania Majstrovstiev sveta 1970 si bývalí členovia Organizačného výboru pripomenú spolu so Slovenskou lyžiarskou asociáciou na spomienkovom stretnutí vo februári 2010 na Štrbskom Plese, súčasťou ktorého bude aj prezentácia a uvedenie do života knižnej publikácie. Tá bude účastníkom pripomínať neopakovateľnú atmosféru, ktorá vtedy vládla v celých Vysokých Tatrách a na Slovensku.

PETER CHUDÝ, Slovenská lyžiarska asociácia

 

Späť